BIP Rejestr zmian Archiwum Mapa serwisu
Szukaj:

Urząd Gminy
Sołectwa
Placówki oświatowe
Opieka zdrowotna
Gminny Ośrodek Kultury
Posterunek Policji
Ochotnicza Straż Pożarna
Kluby sportowe
Historia gminy
Strategia rozwoju do 2015 r.
Miesięcznik Nasza Gmina
 
Pozostałe wiadomości:
·Pożar domu w Śniadowie
·Groźny wypadek w okolicach Ratowa Piotrowa
·Burze nad regionem
·Pracowity okres strażaków z OSP Śniadowo
·Kolizja dwóch aut na trasie nr 677
·BEZPIECZNE WAKACJE
·Z życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Śniadowie
·POŻARY LASÓW
·DZIEŃ STRAŻAKA 2015
·BURZE, HURAGANOWY WIATR I NAWAŁNICE
·Pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego
·POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO
·Wypadek na trasie nr 677
·Ochotnicza Straż Pożarna w Śniadowie
·Wypadek drogowy na trasie 677
·Walne zebranie sprawozdawcze członków OSP
Aktualności Gmina Statut Śniadowo Oferty gospodarcze Parafie Współpraca Zakład Gospodarki Komunalnej Fundusze UE
Strona główna » Gmina » Ochotnicza Straż Pożarna

Pożar domu w Śniadowie

Pożar budynku mieszkalnego

W piątek 21.08.2015r. o godz. 15:35 alarmowo wyjechały dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej w Śniadowie. Powodem wyjazdu był pożar w domu jednorodzinnym w Śniadowie przy ul. Szosowej. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się poddasze, a ogień wydostaje się spod więźby dachowej. Przed przybyciem Straży Pożarnej akcję ratowniczą rozpoczęli już sąsiedzi, a dokładniej dwóch druhów OSP Śniadowo, druh Mariusz i druh Krzysztof. Ewakuowali mieszkańców i rozpoczęli gaszenie dostępnymi środkami. W dużym stopniu zapobiegło to rozprzestrzenianiu się ognia. Dużą odwagą wykazał się Bartek syn druha Mariusza, który zauważył dym i zaalarmował dorosłych.
Akcja gaśnicza była trudna ze względu na trudne warunki, bardzo duże zadymienie i wysoką temperaturę blachy. Niezbędny jednak okazał się podnośnik z jednostki JRG Łomża, z którego strażacy wycieli otwór w dachu, aby możliwe było oddymienie budynku i dotarcie do źródła ognia. Akcja trwała około dwóch godzin, spaleniu uległa znaczna cześć więźby dachowej oraz rzeczy znajdujące się na poddaszu. Gdyby nie szybka reakcja sąsiadów i interwencja Straży Pożarnej straty byłyby znacznie większe.
W akcji udział brali: dwa zastępy OSP Śniadowo oraz dwa zastępy JRG Łomża w tym podnośnik z koszem.
Strażacy z OSP Śniadowo w sobotę 22.08.2015r godz. 11:50 wyjeżdżali alarmowo do powalonego drzewa na drodze w kierunku Chomentowa. Udział brał jeden zastęp OSP Śniadowo.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: so, 22 sierpnia 2015 22:43
Data upublicznienia: so, 22 sierpnia 2015 22:57
Artykuł był czytany: 251 razy

Groźny wypadek w okolicach Ratowa Piotrowa

Wypadek skradzionym autem

W środę 05.08.2015 około godz. 12:30 zastęp OSP Śniadowo został dysponowany do wypadku drogowego. Zdarzenie miało miejsce między Śniadowem, a Ratowem Piotrowem. Na miejscu okazało się że doszło do groźnego zderzenia citroena berlingo z Fordem focusem. Jednostka OSP Śniadowo przybyła jako pierwsza. Strażacy udzielili pierwszej pomocy kierowcy Forda, oraz zabezpieczyli rozbite auta. Kierowca focusa trafił do szpitala, a mężczyzna kierujący citroenem zaczął uciekać z miejsca wypadku. Jak się szybko okazało, pojazd został kilkanaście minut wcześniej skradziony w Śniadowie. Po niespełna godzinie sprawca kradzieży i wypadku został odnaleziony i zatrzymany przez policje. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

Alkohol, ludzka głupota i brak rozwagi mogło doprowadzić do tragedii. Mamy nadzieje ze kierowca Forda nie odniósł większych obrażeń i szybko wróci do zdrowia, a sprawca poniesie odpowiednią kare za ten wyczyn. Przez takie zachowanie mogli zginąć ludzie.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: cz, 06 sierpnia 2015 19:32
Data upublicznienia: cz, 06 sierpnia 2015 19:39
Artykuł był czytany: 336 razy

Burze nad regionem

Skutki burzy z dnia 19.07.2015r

Uszkodzone domy, budynki gospodarcze i pozrywane linie energetyczne – to skutki nocnych nawałnic, które przeszły nad regionem.
To nie była najłatwiejsza noc także dla strażaków z OSP Śniadowo. Przez kilka godzin trwała akcja usuwania połamanych drzew z drogi wojewódzkiej jak i bocznych dróg powiatowych i gminnych.
Na szczęście na terenie naszej gminy nie było uszkodzonych budynków, oraz poszkodowanych ludzi.

Pojedyncze uderzenia pioruna to 125 mln woltów elektryczności - wystarczająco, by zasilić 100-watową żarówkę przez ponad 3 miesiące, lub by poważnie zranić, a nawet zabić człowieka. Piorun to coś, z czym należy się "obchodzić" ostrożnie. Kiedy więc widzisz piorun, postępuj według następujących zasad:
• 1.Zostań w domu lub udaj się do obiektu zamkniętego! Jeśli usłyszysz grzmot pioruna, nie wychodź na zewnątrz jeśli to nie jest konieczne.
• 2.Trzymaj się z dala od rzeczy, które przewodzą prąd. Do nich należą m.in. kaloryfery, rury metalowe, zlewy kuchenne, telefony, itp.
• 3.Nie używaj urządzeń elektrycznych podłączanych do gniazdka elektrycznego, takich jak suszarki do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów czy elektrycznych maszynek do golenia. Jeśli piorun uderzy w dom te urządzenia mogą przenieść ładunek elektryczny na ciebie.
• 4.Nie używaj telefonu w czasie burzy. Piorun może uderzyć w linię telefoniczną biegnącą na zewnątrz.
• 5.Gdy podróżujesz samochodem, nie wysiadaj z pojazdu. Samochód jest świetną ochroną przed uderzeniem pioruna (tzw. "klatka Faradaya").
• 6.Nie używaj metalowych przedmiotów, gdy jesteś na zewnątrz (np. wędka, kij golfowy, itp.).
• 7.Wyjdź z wody. Dotyczy to również opuszczenia łodzi.
• 8.Jeśli jesteś na dworze, szukaj schronienia przed piorunami. Budynki są najlepszym schronieniem, lecz jeśli w najbliższej okolicy nie ma budynków, możesz się schować w jaskini, rowie lub wąwozie. Drzewa nie są dobrą osłoną - przyciągają one pioruny.
• 9.Jeśli nie możesz znaleźć schronienia, unikaj najwyższych obiektów w okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się tylko pojedyncze drzewa, staraj się nie wstawać, schyl się i oddal się na odległość dwukrotnie większą niż wysokość drzew.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: wt, 21 lipca 2015 02:23
Data upublicznienia: wt, 21 lipca 2015 02:35
Artykuł był czytany: 392 razy

Pracowity okres strażaków z OSP Śniadowo

Zdarzenia z ostatnich dni.

W niedziele 05.07.2015 o godz. 0:15 jednostka OSP Śniadowo została zadysponowana do wypadku, który miał miejsce za Jakacią Dworną. Po dotarciu na miejsce okazało się, że doszło do zderzenia samochodu osobowego z łosiem. Kierowca na szczęście nie odniósł większych obrażeń, ale za to łoś niestety nie przeżył. W akcji udział brali: zastęp OSP Śniadowo, zastęp PSP Łomża, zespół Pogotowia Ratunkowego oraz patrol Policji. W pobliżu miejsca zdarzenia stoi znak informujący o zwierzętach leśnych. Widząc takie znaki zachowajmy ostrożność szczególnie nocą kiedy widoczność jest ograniczona.

Do kolejnego zdarzenia doszło w poniedziałek 06.07.2015. O godz. 10:13 jednostka OSP Śniadowo została zadysponowana do pożaru traw oraz ściółki leśnej w okolicy miejscowości Dębowo. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji udało się opanować pożar i na szczęście ogień nie przedostał się w głąb lasu. W akcji udział brały: dwa zastępy OSP Śniadowo. OSP Szczepankowo, OSP Jakać Stara, OSP Jastrząbka Młoda, oraz zastęp PSP Łomża.
Tymczasem sytuacja pożarowa w lasach jest krytyczna. Upały całkowicie wysuszyły ściółkę leśną, która pali się jak kartka papieru. Aby powstał pożar wystarczy tylko jedna iskra, lub wyrzucony niedogaszony papieros. Dodatkowym niebezpieczeństwem dla lasów w takich warunkach są ludzie, którzy potrafią nawet celowo rozniecić pożar.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: wt, 07 lipca 2015 20:06
Data upublicznienia: wt, 07 lipca 2015 20:42
Artykuł był czytany: 527 razy

Kolizja dwóch aut na trasie nr 677

Kolejny wypadek

Dnia 26.05.2015r o godz. 6:30 zastęp OSP Śniadowo został dysponowany do wypadku drogowego. Zdarzenie miało miejsce między Jakacią Dworną, a Gosterami. Po dotarciu na miejsce okazało się, że to tylko kolizja w której na szczęście nikt nie ucierpiał. Na stojący samochód ciężarowy najechał z tyłu bus dostawczy.

Tym razem obyło się bez poszkodowanych osób, ale zaczyna się okres wakacyjny i apelujemy o spokojną, rozważną jazdę.

PAMIĘTAJ! Jeśli chcesz aby na drodze było bezpieczniej, zacznij zmieniać najpierw siebie i swoje złe przyzwyczajenia.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: pt, 26 czarwca 2015 17:51
Data upublicznienia: pt, 26 czarwca 2015 17:56
Artykuł był czytany: 534 razy

BEZPIECZNE WAKACJE

Kilka rad, jak się zachować w wakacyjny czas.

Wakacje to czas wyjazdów, wycieczek w okoliczne lasy i nad jeziora, zabaw organizowanych w mieście. To też okres, w którym musimy pamiętać o podstawowych zasadach, aby czuć się bezpieczniej i nie dać się ponieść beztrosce. Specjalnie na wakacje Ochotnicza Straż Pożarna w Śniadowie przygotowała krótkie rady, jak się zachować w wakacyjny czas.
Letni wypoczynek to nie tylko beztrosko spędzone wakacje, ale także czas wielu niebezpieczeństw grożących dzieciom. Część dzieci wyjeżdża na wakacje zorganizowane lub z rodzicami (opiekunami ). Większość jednak pozostaje w miejscu zamieszkania i samodzielnie zagospodarowuje sobie wolny czas. Pozostawione same sobie mogą wpaść na różne dziwne i niebezpieczne pomysły. Czy uda się uniknąć tych niebezpieczeństw, zależy to przede wszystkim od naszej rozwagi i wyobraźni dzieci.

W CZASIE POBYTU W LESIE:
- ogniska można rozpalać w odległości nie mniejszej niż 100 m od lasu lub w miejscu
do tego wyznaczonym przez administrację leśną ( dotyczy również grilli);
- rozpalanie ogniska w miejscu wyznaczonym należy każdorazowo zgłosić dla
leśniczego,
- każde ognisko musi być dozorowane przez osoby dorosłe i dogaszone po paleniu,
- w przypadku znalezienia niewypałów lub niewybuchów nie należy ich dotykać , ani też
manipulować przy nich; po zabezpieczeniu "znaleziska" należy natychmiast
powiadomić Policję i Straż Pożarną.

W MIESZKANIU/ DOMU:
- wyjeżdżając na dłuższy czas z domu wyłącz zasilanie prądu elektrycznego oraz zakręć zawór wodny i gazowy,
- pozostaw u sąsiadów informacje gdzie będziesz przebywać,
- zakręć dokładnie butlę gazową,
- usuń z parapetów i balkonów przedmioty które mogą zagrażać przechodniom w czasie silnych wiatrów,
- dopilnuj aby dzieci nie bawiły się zapałkami, zapalniczkami; nie pozostawiaj nigdy w mieszkaniu małoletnich bez opieki,
- nie pozostawiaj włączonej kuchenki gazowej/elektrycznej bez dozoru,
- w przypadku wystąpienia zagrożenia (pożaru) powiadom o tym sąsiadów ,

ORGANIZUJĄC ZBIOROWY WYPOCZYNEK:
Na organizatorach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo wypoczywających w obiektach , a w szczególności:
- zapewnienie właściwych warunków ewakuacji uczestnikom wypoczynku w przypadku zagrożenia,
- sprawność działania urządzeń przeciwpożarowych ( gaśnic, hydrantów) oraz łączności telefonicznej ze służbami interwencyjnymi.

W razie niebezpieczeństwa dzwoń:

STRAŻ POŻARNA - 998 lub 112

Po uzyskaniu telefonicznego połączenia ze strażą pożarną, należy wyraźnie podać:
- gdzie się pali? - dokładny adres, nazwa obiektu, instytucji, piętro,
- co się pali?
- czy istnieje zagrożenie życia ludzi? (osoby ranne, uwięzione w budynku przez ogień),
- swoje imię i nazwisko i nr telefonu z którego się mówi.

UWAGA! Odłożyć słuchawkę dopiero po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Połączenia z numerami alarmowymi są rejestrowane.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: nie, 21 czarwca 2015 08:13
Data upublicznienia: nie, 21 czarwca 2015 08:18
Artykuł był czytany: 464 razy

Z życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Śniadowie

Aktualności

W ostatnim okresie naszą gminę omijają wypadki i zagrożenia w których musi interweniować straż pożarna. Nie oznacza to, że strażacy z OSP Śniadowo narzekają na brak zajęć. Jest to czas kiedy możemy się zaprezentować nie tylko niosąc pomoc innym ludziom w wypadkach, pożarach czy innych niebezpieczeństwach. W ostatnich tygodniach odbyły się różne imprezy i uroczystości w których czynny udział brali strażacy ochotnicy ze Śniadowa.

Dnia 29.05.2015 na boisku „ ORLIK” odbył się festyn dla dzieci z okazji ich święta. Dzień Dziecka organizował GOK Śniadowo, ale OSP Śniadowo specjalnie dla dzieci oraz dla rodziców rozstawili wóz strażacki wraz ze sprzętem ratowniczym. Zainteresowani mogli zobaczyć z bliska sprzęt oraz ubranie strażackie. Dużą radość dzieciom przyniosło lanie wody. Mogli sami się przekonać jak ciężką jest utrzymać wąż strażacki. Na koniec odbył się pokaż „PIERWSZEJ POMOCY”. Dzieci jak i dorośli mogli się dowiedzieć jak postępować z osobą nieprzytomną, jak reagować i jak udzielić pierwszej pomocy. Wbrew pozorom resuscytacja nie jest łatwą sprawą i przekonali się o tym chętni ćwicząc na fantomie. Brawo dla dzieciaków bo radzili sobie lepiej niż dorośli. Dziękujemy Dzieciom za zainteresowanie naszą działalnością oraz Pani Dyrektor GOK w Śniadowie za zaproszenie.

Strażacy OSP Śniadowo uczestniczyli również we Mszy Świętej podczas Święta Bożego Ciała w parafii pw Wniebowzięcia NMP w Śniadowie. Udział brali też strażacy z OSP Jastrząbka Młoda oraz OSP Szabły Młode Poczet sztandarowy OSP Śniadowo brał udział w Nabożeństwie oraz w uroczystej procesji ulicami Śniadowa. Pozostali strażacy udział swój zaznaczyli asystując kapłanowi podczas procesji. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Tomaszowi za zaproszenie.

Niestety nie wszystkie uroczystości są tak radosne. W życiu są też i smutne chwile. 01.06.2015r o godz. 2:00 w wieku 85 lat zmarł Biskup Senior Tadeusz Zawistowski. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w łomżyńskiej katedrze, gdzie odprawiona została msza św pod przewodnictwem abp Edwarda Ozorowskiego. W pogrzebie Biskupa Tadeusza Zawistowskiego uczestniczyła delegacja Ochotniczej Straży pożarnej w Śniadowie. Strażacy wraz z pocztem sztandarowym oddając honory pożegnali Księdza Biskupa Tadeusza Zawistowskiego. Warto dodać, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Księdza Biskupa jako jedyna z powiatu. Dziękuję kolegom druhom za uczestnictwo i godne reprezentowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Śniadowie.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: so, 13 czarwca 2015 18:16
Data upublicznienia: so, 13 czarwca 2015 18:30
Artykuł był czytany: 622 razy

POŻARY LASÓW

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W ŚNIADOWIE APELUJE

SUSZA W LASACH

Ochotnicza Straż Pożarna w Śniadowie ze względu na aktualnie obowiązujący najwyższy, trzeci stopnień zagrożenia pożarowego na terenie nadleśnictw powiatu łomżyńskiego zwraca się z apelem do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich. Na razie, na terenie nadleśnictw naszego powiatu nie wydano zakazów wstępu do lasu, ale należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów i bieżących ostrzeżeń.

Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego.

Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są:
1. palone w pobliżu lasu ogniska,
2. niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w pobliżu,
3. nie dogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów,
4. przerzuty ognia z palących się traw (w wyniku wypalania),
5. iskry z pojazdów szynowych i innych,
6. umyślne podpalenia.

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:
1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
o rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
o wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
o palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
o 0 - brak zagrożenia,
o I - zagrożenie małe,
o II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
o III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych, zwróć uwagę czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: śr, 10 czarwca 2015 22:14
Data upublicznienia: śr, 10 czarwca 2015 22:21
Artykuł był czytany: 465 razy

DZIEŃ STRAŻAKA 2015

Powiatowy Dzień Strażaka 2015

W niedzielę 17 maja br. w Zbójnej, odbyły się uroczystości Dnia Strażaka 2015 w powiecie łomżyńskim. Spotkanie z tej okazji rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele parafialnym pw. św. Wincentego a Paulo w Zbójnej w intencji Strażaków, którą odprawili: ksiądz Radosław Kubeł Diecezjalny Duszpasterz Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego oraz ksiądz Henryk Osowiecki Proboszcz parafii Zbójna.
Zaproszonych zostało wielu gości, licznie przybyli strażacy zawodowi oraz strażacy ochotnicy ze wszystkich gmin powiatu łomżyńskiego.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Bogusław Maksim Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, Elżbieta Parzych Starosta Łomżyński, Marek Olbryś Radny Województwa Podlaskiego, st.bryg. Antoni Ostrowski Podlaski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Dionizy Krzyna Komendant Miejski PSP w Łomży, nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kołakowski Członek Zarządu Głównego ZOSP RP, Dh Zenon Białobrzeski Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku - gospodarz uroczystości, Druhna Lucyna Golonko Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Białymstoku, Dh Kazimierz Dąbkowski Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Radni, Burmistrzowie i Wójtowie powiatu łomżyńskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych i współpracujących instytucji.
Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: śr, 20 maja 2015 12:32
Data upublicznienia: śr, 20 maja 2015 13:30
Artykuł był czytany: 677 razy

BURZE, HURAGANOWY WIATR I NAWAŁNICE

OSTRZEŻENIE I PORADY

BURZE, HURAGANOWY WIATR I NAWAŁNICE

Burze, intensywne opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. To zjawiska, które szybko się przemieszczają.
Pamiętaj, żywioł zawsze jest niebezpieczny!
Czy TY i TWOJA RODZINA jesteście bezpieczni?

Pamiętaj!!! Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń, np. telewizora, komputera itp.

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
3. Zamknij okna i drzwi;
4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
5. Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy;
6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw;
7. Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
9. Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
10. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia);
11. Nie zatrzymuj się, nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu;
12. Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
13. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;
14. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij;
15. Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.

Gdy jedziesz samochodem:

1. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
2. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe;
3. Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Podczas burzy, poza budynkiem, nie używaj telefonu komórkowego!

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: śr, 29 kwietnia 2015 09:18
Data upublicznienia: śr, 29 kwietnia 2015 09:23
Artykuł był czytany: 576 razy

Pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego

Pożar sadzy w kominie

Dnia 07.04.2015 o godzinie 21:20 alarmowo wyjechał zastęp OSP Śniadowo.
Powodem był pożar sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w Śniadowie na ul. Kolejowej.
Strażacy po przybyciu na miejsce przystąpili do wygaszenia pieca, a następnie do oczyszczenia przewodu kominowego. Żarzące się kawałki sadzy zostały strącone w dół przewodu za pomocą szczotki kominiarskiej, a następnie wyniesiono wszystkie elementy sadzy na zewnątrz budynku. Dodatkowo prowadzono działania polegające na przewietrzeniu i oddymieniu budynku.
Przybyły na miejsce oficer PSP Łomża wydał zakaz użytkowania przewodu kominowego do czasu przeglądu przez kominiarza.
W akcji brali udział: zastęp OSP Śniadowo, zastęp OSP Szczepankowo oraz oficer operacyjny z JRG Łomża

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: śr, 08 kwietnia 2015 09:37
Data upublicznienia: śr, 08 kwietnia 2015 09:42
Artykuł był czytany: 950 razy

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

Dnia 26.03.2015 o godz. 3:10 alarmowo wyjechały dwa zastępy OSP Śniadowo. Powodem był pożar budynku mieszkalnego w Śniadowie. Po dotarciu na miejsce okazało się że drewniany dom stoi cały w płomieniach. Na miejsce dotarły także dwa zastępy JRG Łomża Na miejsce przybył tez Zespół Pogotowia Ratunkowego ponieważ było podejrzenie, że ktoś może być w środku.Na szczęście po ugaszeniu okazało się, że budynek był pusty. Dzięki trudnej walce strażaków pożar nie przeniósł się na sąsiednie zabudowania. W akcji brały udział: dwa zastępy OSP Śniadowo, dwa zastępy JRG Łomża

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: pt, 27 marca 2015 09:46
Data upublicznienia: pt, 27 marca 2015 14:44
Artykuł był czytany: 1009 razy

Wypadek na trasie nr 677

Kolejny wypadek na trasie 677

W dniu 22.03.2015 o godzinie 4:50 zastęp GBA2,6/16 Osp Śniadowo został zadysponowany do wypadku. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Tyszki-Nadbory na drodze wojewódzkiej nr 677. Po dotarciu na miejsce okazało się że ciężko ranny jest kierowca Passata. Po założeniu kołnierza ortopedycznego został przekazany ekipie Pogotowia Ratunkowego i przewieziony do Łomżyńskiego szpitala. Przyczyną była prawdopodobnie duża prędkość i nie dostosowanie się do warunków panujących na drodze. Jezdnia była miejscami oblodzona. Siła uderzenia była tak duża ze auto zostało zniszczone. Na tym odcinku drogi często dochodzi do wypadków, dlatego apelujemy o rozwagę, dostosowanie prędkości. W akcji brały udział: OSP Śniadowo, JRG Łomża, OSP Czerwin ,zespół Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży oraz patrol Policji

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: wt, 24 marca 2015 07:48
Data upublicznienia: wt, 24 marca 2015 07:57
Artykuł był czytany: 1024 razy

Ochotnicza Straż Pożarna w Śniadowie

Wypalanie traw

Ochotnicza Straż Pożarna w Śniadowie apeluje:

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem
Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą sie i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i prznoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE, W TYM PODPALACZE, PRZYPADKOWE OSOBY ORAZ STRAŻACY!!!
Ogień bowiem to żywioł. Zdarza się, że w starciu z nim giną także osoby wyszkolone w walce z płomieniami.
NIE WARTO RYZYKOWAĆ - NA SKUTEK JEDNEJ, NIEODPOWIEDZIALNEJ DECYZJI BARDZO ŁATWO STRACIĆ DOROBEK SWOJEGO ŻYCIA, ALE I... SAMO ŻYCIE
Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.
Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE!
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami
O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej - art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.).
W ślad za Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, należy stwierdzić że wypalanie traw jest nie dość, że środowiskowo szkodliwe, ale także surowo zabronione. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Podczas intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, także może dojść do pożarów wskutek nieostrożności osób wykonujących te prace lub niesprawnego sprzętu technicznego.
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.
Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: cz, 12 marca 2015 15:03
Data upublicznienia: cz, 12 marca 2015 15:06
Artykuł był czytany: 932 razy

Wypadek drogowy na trasie 677

03.03.2015 po godzinie 19 doszło do wypadku na drodze wojewódzkiej 677 w pobliżu miejscowości Konopki Stare.
Alarmowo wyjechał zastęp GBA 2,6/16 OSP Śniadowo. Na miejscu zdarzenia był już zastęp JRG Łomża oraz Zespól Pogotowia Ratunkowego.
W kolizji brały udział dwa samochody osobowe. Kierujący Fiatem Doblo jadąc w kierunku Łomży, skręcając w lewo do Konopk Starych nie zachował należytej ostrożności, wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia z pojazdem marki Ford Mondeo. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

OSP Tomasz Krajewski

Data powstania: cz, 05 marca 2015 09:15
Data upublicznienia: cz, 05 marca 2015 13:36
Artykuł był czytany: 858 razy

Copyright @ 2003 UG Śniadowo Wykonanie SPEEDi  - System PUBLIKATOR  
tel(086) 2190700